سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹۰۹:۵۲:۵۷
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۶ آبان - ۱۳۹۹  
it is true
true
false

به گزارش پایگاه خبری ساوه نار به نقل از ایسنا , محمد بهاروند در بازدید از منطقه عشایری شورقویی ساوه در گفتگو با خبرنگاران اظهار کرد: این منطقه عشایری شهرستان سهم بسزایی در تولیدات دامی و کشاورزی شهرستان دارد.

وی با اشاره به برخی مشکلات این منطقه عشایری گفت: از گذشته یک سری اختلافات ملکی بین عشایر این منطقه با ادارات منابع طبیعی و  ثبت اسناد وجود داشت و  بخش قابل توجهی از واحدهای مسکونی و قلعه‌هایی که عشایر در آن ساکن هستند و از اجداد و نیاکان خود به ارث بردند در تصرف دستگاههای اجرایی و منابع طبیعی بود.

فرماندار ساوه ادامه داد: با پیگیری‌های بعمل آمده از طریق دستگاههای اجرایی شهرستان و استان این املاک که وسعت آن به حدود ۱۵ هکتار است و عشایر این منطقه در آن سکونت دارند، مستثنی و به آنها واگذار شد.

وی افزود: نظر مساعد منابع طبیعی، بنیاد مسکن، امور عشایری، جهادکشاورزی و ثبت اسناد موجب شد تا مشکل اساسی عشایر این منطقه برطرف و با منظور شدن این میزان از اراضی منطقه شورقویی جزو مستثنیات طی صورتجلسه‌ای به ساکنین آن بصورت قطعی واگذار شد.

بهاروند تصریح کرد: با واگذاری املاک و اراضی این منطقه زمینه توسعه فعالیت‌های دامی و کشاورزی فراهم شد و بستر ایجاد اشتغال بیشتر نیز فراهم خواهد شد.

وی کمبود آب شرب و کشاورزی را از دیگر مشکلات عشایر این منطقه برشمرد و گفت: اجرای طرح آب‌رسانی، لایروبی قنوات، صدور مجوز حفر چاه از جمله اقداماتی است که در دستور امور عشایری استان قرار دارد و موجب تقویت و توسعه دامداری و کشاورزی خواهد شد.

از مجموع ۹۰ درصد جمعیت عشایری ساوه و زرندیه ۶۰ درصد آن ساکن زرندیه و ۳۰ درصد ساکن ساوه هستند و ۱۰ درصد مابقی نیز در راوه دلیجان و خمین زیست موقت دارند . ۱۹کانون عشایری در ساوه، ۲۱ کانون در زرندیه، یک کانون در راوه دلیجان و یک کانون در قره کهریز خمین وجود دارد که در شهرستان زرندیه مناطق قطعه چهار و قطعه سه و قطعه خرقان و در شهرستان ساوه مناطق ییلاقی گزل دره، شریف آباد، رزن همدان و قشلاقی انجیلاوند، کوهپنگ، شورقویی، حاجی آباد و طرازناهید است

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

true

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی