کمربندی شمال به عنوان یک سیل بند ایمن از شهر ساوه محافظت خواهد کرد | ساوه نار دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲۲۱:۱۱:۴۹
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۱۰ مهر - ۱۴۰۲  
it is true
true
false

به گزارش پایگاه خبری ساوه نار , سید مهدی حسینی شهردار ساوه در جلسه ستاد مدیریت بحران شهرداری که با حضور عباسعلی نظیری معاون مدیر کل مدیریت بحران استان مرکزی برگزار شد با بیان این مطلب که اقدامات پیشگیرانه می تواند موجب نجات یک شهر شود، افزود: ساوه به دلیل شرایط ویژه دارای ظرفیت های خطر پذیری بالایی است لذا باید ستاد مدیریت بحران در آن با حفظ آمادگی و هوشیاری مراقب باشد تا دچار غافلگیری نشود.

  • بهره برداری و تجهیز ایستگاه شماره ۴ آتش نشانی ساوه

رئیس ستاد مدیریت بحران شهر ساوه با بیان اینکه ستاد مدیریت بحران شهرداری تاکنون با وجود مشکلات مالی از این امر مهم غافل نشده است و اقدامات لازم را در حد توان به عمل آورده است، اظهار داشت: با توجه به اینکه جمعیت شهر ساوه به حدود ۲۳۳ هزار نفر رسیده و بر اساس استاندارد باید به ازای هر ۵۰ هزار نفر یک ایستگاه آتش نشانی در شهر تاسیس شود، مدیریت شهری ساوه اقدام احداث چهارمین ایستگاه آتش نشانی در شهرک علوی نموده و با بهره برداری از این ایستگاه در هفته دولت تمامی توان خود را برای تجهیز آن بکار خواهد گرفت.

وی تصریح کرد: همچنین با توجه به کاهش منابع مالی شهرداری به دلیل اجرای قانون تجمیع مالیات بر ارزش افزوده، نیازمند اعتبارات استانی جهت اقدامات پیشگیرانه در نقاط مختلف شهر به ویژه مناطق حاشیه نشین و نوسازی تجهیزات و ماشین آلات آتش نشانی هستیم زیرا هم اینک میانگین عمر ماشین آلات آتش نشانی شهرداری به بالای ۱۵ سال رسیده و نوسازی این بخش نیازمند تجدید نظر جدی و حمایت اعتبارات استانی و ملی است.

  • اقدامات شهرداری ساوه در حاشیه شهر طی سال ۹۷ نقش موثر در کاهش خسارت سیل داشت

مهندس حسینی در بخش دیگری از سخنانش گفت: با توجه به وجود بیش از ۱۰۵ کیلومتر معبر خاکی در شهر ساوه طی سال گذشته شهرداری ساوه توانست با به کار گیری تمامی ظرفیت ها در راستای اجرای طرح بازآفرینی شهری حدود ۵۵ کیلومتر از معابر خاکی مناطق حاشیه شهر را زیرسازی، جدول گذاری و آسفالت کند که نتیجه این اقدامات انجام شده نقش مهمی را در کاهش خسارات سیل در بهار امسال را به همراه داشت.

وی با بیان اینکه اگر این بستر در مناطق حاشیه نشین شهر فراهم نمی‌شد، سیلاب های اخیر خسارات زیادی را به این مناطق وارد می کرد، اظهار داشت: در بهار امسال بحران طبیعی سیلاب را تجربه کردیم و در پی آن نقاط آسیب پذیر شهر به خوبی شناسایی شد و علیرغم غیر منتظره بودن توانستیم آن را به خوبی مدیریت کنیم.

شهردار ساوه ادامه داد: ساوه دارای ظرفیت بحران هایی مانند سیل، گرمای هوا، سرما و یخ زدگی، زلزله و … را دارد و لازم است تا با ارائه آموزش های لازم در گام نخست در جهت پیشگیری تلاش کنیم .

وی یادآور شد: با توجه به وقوع زلزله‌های مخرب در استان کرمانشاه، شهرداری ساوه نیز ضمن شناسایی نقاط آسیب پذیر شهر به لحاظ استحکام ساختمان ها، تمامی تلاش خود را برای جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز و هدایت آنها به مسیر قانونی به کار گرفته است.

رئیس ستاد مدیریت بحران شهر ساوه افزود: با توجه به مشرف بودن اراضی شمال ساوه به درون شهر، بیشترین خطر از این ناحیه شهر را تهدید می کرد اما با احداث کمربندی شمال، این پروژه به عنوان یک سیل بند ایمن از شهر ساوه محافظت خواهد کرد.

  • شهردار ساوه: تمام سرعت کاه ها جمع آوری می شوند

حسینی در بخش دیگری از سخنانش از جمع آوری تمام سرعت گیر ها در سطح شهر خبر داد و تصریح کرد: در سرعت عمل یک خودروی آتش‌نشانی و امدادی در زمان بحران و بروز حادثه در محله‌ها و یا حتی هسته مرکزی شهر که جان یک شهروند و یا اموال شهروندان در آن به خطر افتاده است، وجود این موانع و سرعت‌گیرها می‌تواند ستاد مدیریت بحران را در ارائه خدمات و امدادرسانی به شهروندان با مشکل مواجه سازد.

وی ابراز داشت: این جلسه با هدف ارائه گزارش عملکرد از سوی کارگروه های مختلف ستاد مدیریت بحران شهرداری و ارائه برنامه و راهکارهای آینده با توجه به نزدیک شدن به فصل بارندگی ها برگزار گردید و از این پس باید تمامی نهرها، مسیل ها، کانال ها و … لایروبی و رفع موانع شوند و در صورت نیاز کانال های جدید احداث شود.

شهردار ساوه ضمن تاکید بر آموزش شهروندی در بحث بحران یادآور شد: هر آنچه را که مردم در مورد بحران باید بدانند، لازم است تا در روش های مختلف به آنان ارائه و خلاء های موجود در آموزش رفع شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش به پیش‌بینی محل های اسکان موقت در مواقع بحران های احتمالی اشاره کرد و افزود: معاونین، مدیران مناطق و سازمان‌ها باید ضمن پیش بینی این اماکن و معرفی آنها به استان، تمامی نقاط آسیب پذیر شهر را رصد و گزارش کنند.

در ادامه این جلسه که با حضور مهندس بهجت،مدیر امور منابع آب شهرستان ساوه، مهندس رجبی نماینده فرمانداری و برخی اعضای شورای اسلامی شهر برگزار شد، مسئولان چهار کارگروه اطفاء حریق، سیلاب شهری، اطلاع رسانی و تدفین اجساد به بیان ارائه گزارش عملکرد و اقدامات انجام شده پرداختند.
شهرداران مناطق و مدیران و نمایندگان سایر ادارات خدمات رسان نیزز به ارائه گزارشی از اقدامات خود در جهت شناسایی نقاط حادثه خیز و بحرانی شهر ساوه اشاره و به ارایه پیشنهاداتی پرداختند.

عباسعلی نظیری معاون مدیر کل مدیریت بحران استان مرکزی نیز در این جلسه گفت: ما نمی‌توانیم جلوی بسیاری از حوادث را بگیریم اما با دانش می‌توانیم، میزان خسارات را به میزان قابل توجهی کاهش دهیم.
وی ادامه داد: در سیلاب های اخیر بهار امسال ۲۰ جلسه در استان مرکزی برگزار شد و توانستیم خسارت های ناشی از سیل را در استان به حداقل برسانیم و اقدامات انجام شده ستاد های مدیریت بحران استان به ویژه ستاد بحران شهرداری ساوه در مهار سیلاب قابل تغییر بود.
نظیری گفت: رهبر معظم انقلاب پس از بازدید از مناطق زلزله‌زده کرمانشاه در نشست رسیدگی به مشکلات زلزله‌زدگان تأکید کردند، ستاد بحران همیشه باید مثل یک مرزبان حاضر باشد و فرموده مقام معظم رهبری بیانگر جایگاه ستاد مدیریت بحران است.
وی تصریح کرد: با توجه به وجود بلایای طبیعی و غیر طبیعی مانند گرما، سرما، زلزله، سیل و … چاره ای جز پیشگیری و آمادگی برای مقابله با بحران را نداریم.

نظیری ابراز داشت: استان مرکزی و شهرستان ساوه دارای پتانسیل خطرساز بالایی است و با توجه به اینکه معین استان تهران نیز می باشد نقش ستاد مدیریت بحران شهرداری ها در این استان بسیار برجسته است لذا باید همه دست به دست هم داده تا با توجه به کمبود اعتبارات از منابع موجود به بهترین شکل استفاده کنیم .
وی وظیفه مدیریت بحران را آگاهی بخشی به جامعه و ایجاد آرامش در بین مردم دانست و گفت: با توجه به کمبود اعتبارات کشور در پرداخت خسارت پس از بحران لازم است تا با اطلاع رسانی و فرهنگ‌سازی مردم را به سمت بیمه کردن اموال ترغیب کنیم تا هر چیزی که احتمال خسارت دارد را تحت پوشش بیمه قرار دهند.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true
قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی