نخستین بیمارستان دامپزشکی استان مرکزی در ساوه افتتاح می‌شود | ساوه نار شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳۲۳:۱۹:۳۸
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۱ اردیبهشت - ۱۴۰۳  
it is true
true
false

داوود سرمدی به مناسبت ۱۴ مهرماه روز دامپزشکی در گفت‌وگو با پایگاه خبری ساوه نار وظایف این شبکه را در کنترل بیماری‌ها و پایش دام و طیور بسیار مهم تلقی و اظهار کرد: شبکه دامپزشکی وظایف مهمی را در کنترل بیماری‌ها خصوصا بیماری‌های مشترک بین دام و انسان دارد چنانکه اگر این کنترل و پایش‌ها نباشد تخت‌های بیمارستانی پاسخگوی بیماران نخواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه پیشگیری با هزینه‌های پایین از درمان با هزینه‌های بالا در زمینه بیماری‌های مشترک انسان و دام جلوگیری می‌کند، افزود: اگر واکسینه دام و طیور توسط شبکه دامپزشکی انجام نشود و تست‌های لازم در خصوص کنترل بیماری‌ها صورت نگیرد هزینه‌های سنگینی به مردم و جامعه تحمیل خواهد شد. 

سرمدی با اشاره به اینکه سرمایه کشور ما بعد از نفت دام است، گفت: بالغ بر ۷۰ میلون راس دام سبک و سنگین و همین میزان طیور در کشور وجود دارد که اگر بیماری آنها کنترل و پشیگیری‌های لازم صورت نگیرد در عرض یکسال این سرمایه رو به نابودی خواهد رفت. 

رئیس شبکه دامپزشکی ساوه از وجود ۸۰۰ بیماری مشترک بین دام و انسان خبر داد و اظهار کرد: در شش ماهه نخست سال جاری بیش از ۵۴۰ هزار دام سبک و سنگین در سطح شهرستان در برابر بیماری‌های مختلف واکسینه شده‌اند که بیشترین مورد مربوط به تزریق واکسن تب برفکی و آبله گوسفند و بز بوده است.

سرمدی اضافه کرد: برای جلوگیری از انتقال بیماریء‌های بین انسان و دام نیز تست‌های مختلفی اعم از تست سل، تست مائین اسب و خونگیری جهت آزمایش بروسلوز انجام شده و واکسیناسیون هاری سگ، شاربن دام سبک و سنگین و همچنین واکسیناسیون بروسلوز انجام شده است. 

وی در ادامه به بیان آمار کشتار ۶ ماهه سال جاری در سطح شهرستان پرداخت و ادامه داد: ۲ میلیون و ۵۰۲ هزار عدد طیور طی این مدت کشتار شده که وزن این میزان کشتار ۶ هزار و ۱۱۲ تن بوده است. 

رئیس شبکه دامپزشکی ساوه تصریح کرد: در مدت مذکور ۵ هزار و ۲۹۴ راس دام سبک و سنگین نیز کشتار شده که وزن لاشه استحصالی از این کشتار بالغ بر ۳۴۶ تن برآورد شده است. 

وی همچنین تعداد جوجه ریزی برای مرغ گوشتی را ۲ میلیون و ۴۳۰ هزار قطعه عنوان کرد و از جوجه ریزی ۱۳۰ هزار قطعه ای برای تخمگذاری خبر داد. 

سرمدی میزان تولید گوشت مرغ، قرمز و تخم مرغ را بیش از نیاز شهرستان دانست و بیان کرد: با بررسی جمعیت شهری و میزان کشتار هر فرد ماهانه ۲ کیلو گوشت مرغ و یک کیلو گوشت قرمز مصرف می‌کند و مازاد دام و کشتارهای شهرستان به استان های همجوار ارسال می‌شود.

رئیس شبکه دامپزشکی ساوه از ثبت بیش از ۳ هزار مورد بازرسی طی ۶ ماهه نخست سالجاری از اماکن مرتبط با پروتئین حیوانی خبر داد و اظهار داشت: این بازرسی‌ها از قصابی‌ها، مراکز عرضه مرغ و تخم مرغ و عسل، کشتارگاه‌ها، فروشگاه‌های بزرگ و اماکنی است که با پروتئین حیوانی سر و کار دارند  صورت گرفته که منجر به صدور ۲۲۱ مورد تذکر و ارجاع ۶۵ پرونده به مراجع قضایی شده است . 

وی عنوان کرد: در پی این بازرسی‌ها ۱۸ تن گوشت مرغ و حدود ۱٫۵ تن گوشت قرمز فاسد یا تاریخ مصرف گذشته یا غیرقابل مصرف ضبط و امحا شده است. 

رئیس شبکه دامپزشکی ساوه از افتتاح نخستین بیمارستان دامپزشکی استان مرکزی در ساوه در روز ۱۵ مهرماه و با حضور مسئولان استان خبر داد و گفت: در حال حاضر در سطح شهرستان ۷ درمانگاه دامپزشکی، ۲ آزمایشگاه و ۶ داروخانه وجود دارد که به بیماری دام و طیور رسیدگی می‌کنند.

سرمدی با تاکید بر اینکه از نظر دارویی و درمانی در بخش حیوانات مشکلی در سطح شهرستان نداریم، گفت: در هر داروخانه، درمانگاه و آزمایشگاه از دکترهای دامپزشک و کارشناسان مربوطه استفاده می‌شود همچنین درمانگاه‌ها به عنوان مراکز واکسینه امور واکسیناسیون دام‌ها را انجام می‌دهند.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

true

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی